Seo Optimizasyonu |

Arama Motorlarına Kayıt

Web sitenizi tanıtmak ve ziyaretçi çekmenin en iyi yolu arama motorları, dizinler, rehberler, e-ticaret sitelerine kaydedilmeniz ve ürün veya hizmetleriniz ile ilgili kelimelerle yapılan aramalarda ilk sayfada ön sıralarda çıkmanızdır. İnternet kullanıcısı aradığı ürün yada hizmet için bu sitelerden faydalanır. Bu uzun vadeli teknik çalışmayı gerektirir.

Arama motorlarına kayıt zaman ve dikkat gerektiren, deneme ve yanılma imkanı olmayan, hata yapılmaması gereken bir işlemdir. Anahtar kelimeler ve kelime grupları ile arama yapıldığında ilk sıralarda çıkmanız, sitenizin bulunmasını kolaylaştıracak, ulaştığınız ziyaretçi sayısını büyük oranda arttıracaktır.

Unutmayın! arama motorlarına kayıt adı altında yapılan işlemler aslında kayıt başvurusudur. Başvuruların kabul edilmesi, tamamen başvuru yapılan arama motoruna bağlıdır.

Teoma arama motoruna kayıt başvurusunda bile bulunma imkanı yoktur. Bu arama motoru link takibi ile siteleri hafızasına alır.

Bir çok arama motoru robot’ları aracılığı ile siteleri “link takibi sonucu” bulur ve indeksler.

Arama motorları, dizin ve rehberleri gruplandırırsak;
Arama motorları

Üç şekilde sitenizi tespit edebilirler;

1. Robotları aracılığı ile link takibi sonucu sitenizi bulur ve indeksler
2. URL bildirimi sitenizi bulmasını sağlayabilirsiniz
3. Sitenizin yüksek oranda ziyaret almasından dolayı sitenizi bulurlar.

Bazıları sadece anasayfayı indexler, bazıları site içi tüm linkleri takip ederek tüm siteyi indexler. Google genelde tüm siteyi indexleme eyilimindedir “sitenizin yapısı link takibine uygun ise”.

ör; google arama motoru ” robotu googlebot’tur” link takibi ile sitenizi bulabilir ve indexleyebilir. veya url bildirim sayfasından sitenizin varlığını bildirebilirsiniz.
Rehberler

Yapıları genelde portal tarzında olan. Kısmen arama motoru, kısmen dizin olan siteler olarak tanımlayabiliriz. Belli konulara, meslek gruplarına, sektörlere öncelik verebilirler.

Ücretli Dizin veya Rehberler

Kayıt başvurularının gerçekleşmesi için ücret talep eden sitelerdir. Bunların bazıları üyelik üçreti bazıları sitenin tanıtılması amacı iledir. Bu ücretler yıllık 10 YTL ile 1000 YTL arasında değişmektedir.

Yahoonun özel dizini bunlara örnektir.

Reklam kapsamında faydalı olacağına inandığınız her dizine başvuruda bulunulabilir.

Dizinler

Dizinler kategori mantığı ile sitelerin sadece giriş sayfalarına ait adresleri URL’leri listeleyen sitelerdir. Başvurular elle yapılır ve site editörleri tarafından sitenizin uygunluğu incelenir. Temel olarak site adresi URL , site başlığı, site kısa tanıtımı gibi bilgiler girilerek başvuru gerçekleştirilir.

En Kapsamlı dizinlere örnek; dmoz.org ve google dizinini verebiliriz.

Google arama motoru ile google dizini tamamen farklıdır.

Google dizinine site eklemek için google dizin bölümünde sitenizle uygun kategoriye elle kayıt başvurusu yapmalısınız. Bu başvurunuz dizin editörüne bağlı olarak birkaç gün içinde veya aylarça sonra incelenebilir, inceleme sonucunda siteniz dizine eklenebilir veya kabul edilmeyebilir.

Optimizasyon.NET müşterilerine arama motorları, dizinler, rehber sitelere kayıt işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Hizmet veya Ürünlerinizle ilgili ücretli kayıt gerektiren dizin veya rehberler ile bilgilendirme yapılır, takdir müşterinindir.

Tags: , , , ,

Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız Üye Girişi

Dil Çevirici

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Takvim

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eki    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
İda Consulting | İda Web Tasarım | Fuar Stand Kiralama | BRK Yazılım | Web tasarım online rezervasyon | Fuar Mimari |