Seo Optimizasyonu |

Resimler için XML Site Haritası Oluşturma

Site haritalarını oluşturmamızdaki amaç, sitemizdeki içeriği düzenli bir hale aktarmaktır. Peki kimin için? Tabiki arama motorları için. Ama XLS ile site haritalarımızı stillendirirsek hem arama motorlar için hem de kullanıcılar için kullanışlı hale getirmiş oluruz. Resim aramak için Google’ın Görseller arama servisi mevcut. Öncelerden Görseller için SEO İpuçlarını vermiştim. SEO denilince görseller unutuluyor. Hatırlansa bile optimizasyon adımları genelde resimlere alt etiketi girmekten ibaret oluyor. Ama görsel aramalarından 4-5k hit alan websiteleri var. SEO, maximum optimizasyon adımları ile sağlanabilir. Bu yüzden sitelerinizdeki resimleri site haritasında bir araya toplamak, resimleriniz için müthiş bir optimizasyon hareketi olacaktır. Resimler için oluşturduğunuz XML site haritasını Google’a pingleyerek, siteniz resimlerinizin google görsel aramalarında listelenmesini sağlayabilirsiniz. Peki neden XML? “XML text tabanlı markup dilidir ve data alış verişinde kullanılan bir standarttır.” (Bknz: XML Nedir?) PHP ve diğer dinamik web programlama dilleriyle oluşturduğunuz site haritaları unutmayınız ki google için değil de kullanıcılar içindir. Ama XML ve XLS ile hem google için hem de kullanıcılar için site haritası oluşturabilme imkanımız var. Bu yazımda XML ile siteniz resimleri için site haritası oluşturmayı göstereceğim. Bir sonraki yazımda ise videolar için site haritası oluşturmayı anlatacağım.

Yukarıdaki tanımlar doğrultusunda seoteknikleri.com için 2 yazıdan ibaret olan resimler için bir site haritası oluşturalım.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<url>
<image:image>
</image:image>
</url>
<url>
<image:image>
<image:title>Google Adwords</image:title>
</image:image>
<image:image>
<image:title>Google Adwords</image:title>
</image:image>
<image:image>
<image:title>Google Adwords</image:title>
</image:image>
</url>
</urlset>

Yukarıdaki kodların siteniz sunucusunda çalıştırdığınızda görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Oluşturduğumuz XML site haritasını sitenizin ana dizinine atabilirsiniz. Sonra site haritanızı Google Site Yöneticisi Araçları bölümünü kullanarak Google’a gönderebilirsiniz. Site haritanızı Google’a daha farklı yollardan da gönderebilirsiniz. Ping yöntemi de bunlardan biri. Aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyin. Kodu web tarayıcınızın adres çubuğunda çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Sitemizdeki resimler için xml site haritasını başarılı bir biçimde oluşturduk ve google a indexlemesi için gönderdik. Google’ın resmi kaynakları resimler için oluşturulmuş olan XML site haritalarını en geç 5 gün içerisinde işleme koyacağını belirtiyor.

Seo Optimizasyonu, Web Tasarım Kategorisindeki Son Gonderiler

Tags: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız Üye Girişi

Dil Çevirici

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Takvim

Aralık 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eki    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
İda Consulting | İda Web Tasarım | Fuar Stand Kiralama | BRK Yazılım | Web tasarım online rezervasyon | Fuar Mimari |